Zelandia – nowo odkryty kontynent

zelandia

Grupa geologów ujawniła istnienie siódmego kontynentu, co jest wydarzeniem bez precedensu: Zelandia. Miałaby ona powierzchnię około 5 milionów kilometrów kwadratowych i jest przedmiotem badań od lat 80. ubiegłego wieku.

Jednak dopiero w 2017 r. można było uzyskać rozstrzygające wyniki kilku badań. Część wyników badań wskazuje, że Zelandia jest w 94% zanurzona, a tylko pozostałe 6% wynurza się na powierzchnię. Według ekspertów procesy geologiczne, które dały początek Zelandii, są wyjątkowe i bezprecedensowe w historii formowania się naszej planety. Uważa się, że wydarzenia te miały miejsce ponad 52 miliony lat temu.

Pochodzenie Zelandii

Wydaje się, że wydarzenia, które dały początek Zelandii, były wynikiem subdykcji. Podczas tej wczesnej fazy subdukcji powstały terytoria Nowej Kaledonii i Nowej Zelandii, a także grupa dodatkowych wysp. To z kolei spowodowało zmianę prędkości i kierunku ruchu płyt tektonicznych na całym świecie. Uważa się, że wydarzenie to miało wpływ na planetę w skali globalnej przez 5 milionów lat; proces ten przypominał sekwencję wolno poruszających się trzęsień ziemi.

Zjawisko to rozprzestrzeniło się na zachodni Pacyfik, tworząc Pacyficzny Pierścień Ognia. Ponadto na terenie dzisiejszego archipelagu Nowa Kaledonia zaobserwowano pionowe przemieszczenia dużych mas lądowych na długości od 1 do 3 kilometrów.

Zelandia to masa lądowa o powierzchni dwa razy większej od Indii, która oddzieliła się od Antarktydy i Australii ponad 80 milionów lat temu. Następnie kontynent ten został ukształtowany i zatopiony przez te same siły tektoniczne, które utworzyły Pacyficzny Pierścień Ognia. Pacyficzny Pierścień Ognia to obszar charakteryzujący się występowaniem wulkanów i częstych trzęsień ziemi, który przebiega wzdłuż zachodniej części obu Ameryk. Scenariusz ten spowodował daleko idące zmiany, takie jak modyfikacja prądów oceanicznych i radykalna zmiana globalnego klimatu. Wymusiło to również ewolucję i zmiany w migracji wielu gatunków zwierząt.

A jeśli preferujesz urlop w Polsce, koniecznie zobacz, jakie atrakcje krajowe wrzucamy na portal Ustrzyki Dolne 24.

Inne ważne fakty o Zelandii

Niektóre badania przeprowadzone w latach 70. sugerowały, że zatopienie Zelandii wynika z rozrzedzenia skorupy ziemskiej. To z kolei było spowodowane oderwaniem się innego superkontynentu, znanego jako Gondwana, 85 milionów lat temu.

Dla kilku badaczy procesy geologiczne, które miały miejsce podczas zapadania się Zelandii, są niespotykane nigdzie indziej na świecie. Są oni również świadomi dramatycznych globalnych reperkusji, jakie mogą wywołać takie zjawiska. Zelandia została oficjalnie uznana za kontynent dopiero w 2017 r., kiedy to przeprowadzono szczegółowe mapowanie.