Warto odwiedzić miasto zakochanych – Chełmno

Chełmno

Tytuł pewnie zadziwił, bo z zakochanymi kojarzy się raczej Paryż albo Werona, gdzie pod balkonem Romeo wzdychał do Julii. Tymczasem nie musimy tak daleko jechać, aby znaleźć się w mieście miłości. A wszystko za sprawą odnalezionych w tutejszym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny relikwii świętego Walentego.

Jak głosi legenda, osoby, które zajrzą do kościoła i poproszą Walentego i wsparcie mają szansę na szczęście w miłości. Ci, którym udało już się znaleźć wymarzoną drugą połówkę, koniecznie powinni odwiedzić dwa miejsca w Chełmnie. Pierwsze to Ławeczka Zakochanych, która znajduje się na ulicy Podmurnej 36. Oraz Serca Zakochanych, czyli obrośnięte kwiatami pomnik połączonych dwóch serc w Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera. Ale single, też nie będą się tu nudzić. Malowniczo położone na dziewięciu wzgórzach miasto warto zacząć zwiedzać od Rynku, na którym króluje wspaniały Ratusz. Znajduje się w nim Muzeum Ziemi Chełmińskiej. W jego zbiorach znajduje się niemal 20 tysięcy eksponatów. Bilet obecnie kosztuje 8 zł normalny, ulgowy – 4 zł.

Ale to nie jedyna atrakcja. Na tyłach Ratusza znajduje się Pręt Chełmiński, czyli niemal czterometrowy metalowy ciąg, który w średniowieczu służył kupcom do mierzenia, na przykład sukna. Jak również do wyznaczania szerokości ulic w mieście. Godnym polecenia miejscem jest także Park Miniatur Zamków Krzyżackich (ulica Powstańców Wielkopolskich 5). Zobaczyć tu możemy zrekonstruowane zamki z dziewięciu miejsc, wykonane w skali 1:30. Wstęp jest bezpłatny.

Wspaniałe miejsca można też odwiedzić w Warszawie, gdzie można wybrać się na romantyczny spacer. Poznaj najlepsze lokacje stolicy, wchodząc na https://wawa.pl.

Spacerując po mieście warto zwrócić uwagę na murale, znajdują się między innymi na ul. Wodnej 5 i 24, Poprzecznej 7 czy Toruńskiej 2. Na koniec chwila odpoczynku. Najlepiej na Starych Plantach, czyli parku znajdującym się tuż przy Bramie Grudziądzkiej pochodzącej z XIII wieku (ul. Grudziądzka 36). Kawa wypita wśród kwiatowych dywanów naprawdę relaksuje.