Morze Bałtyckie ma wyraźną sezonowość
Morze Bałtyckie ma typowy klimat, który jest również znany jako klimat bałtycki. Wykazuje on wyraźną sezonowość charakteryzującą się długimi, mroźnymi zimami i stosunkowo krótkimi, ciepłymi latami. Skrajne temperatury pomiędzy tymi dwoma porami roku wahają się od – 10 °C do 17 °C.
Kolejną cechą charakterystyczną klimatu bałtyckiego jest jego zmienność. Podczas gdy czasami wykazuje wpływ łagodnej pogody morskiej, w innych okresach wykazuje wpływ klimatu kontynentalnego. Przez większą część roku pogoda jest pochmurna. Mgła pojawia się w sezonie wiosennym, natomiast latem wieje morska bryza.
Morze Bałtyckie ma wyjątkowo słodką wodę
Morze Bałtyckie ma płytkie ujście, ponieważ ze wszystkich stron jest niemal otoczone lądem. Odra i Wisła to dwie największe rzeki, które się z nim stykają. Rzeki te są długie i mają wpływ klimatu umiarkowanego kontynentalnego. W związku z tym mają wolniejsze tempo parowania. Mówiąc o zasoleniu Bałtyku, zachodni Bałtyk notuje największe zasolenie. Z kolei wody Zatoki Botnickiej są najmniej zasolone. Mniejsze stężenie soli w wodzie morskiej znajduje również odzwierciedlenie w hydrologii Morza Bałtyckiego. Ze względu na niskie zasolenie, Morze gromadzi lód na Zatoce Botnickiej, zwłaszcza w sezonie zimowym. Również mniejsze stężenie soli w wodzie morskiej odgrywa kluczową rolę w tworzeniu się lodu dryfującego, szczególnie w północnym rejonie Wysp Alandzkich.
Bałtyk pozostaje nietknięty przez prądy pływowe
Może to zabrzmi nieco dziwnie, ale Bałtyk nie wykazuje dużego wpływu prądów pływowych. Jednym z możliwych powodów jest przepływ słonej wody o większej gęstości i silnym przeciwprądzie. Ten przepływ jest widoczny szczególnie na Morzu Północnym.
Jednak na południowych brzegach Bałtyku występują silne wiatry północno-wschodnie. Te silne wiatry powodują powstawanie wysokich fal wzdłuż południowych brzegów Bałtyku i prowadzą do zalewania brzegów. Z drugiej strony, południowo-zachodnie wiatry prowadzą do tworzenia się wydm. Takie wydmy piaskowe są widoczne na wybrzeżach Niemiec i Polski. Niewątpliwe jest to powód, który sprawia, że Bałyk jest warty odwiedzenia Bałtyku, inne powody zostały opisane w: https://www.niechorze24.pl/dlaczego-warto-wybrac-sie-nad-polskie-morze
Morze Bałtyckie jest stosunkowo młode w porównaniu z innymi morzami
Pod tym względem Bałtyk nie jest zbyt stary. Inne morza powstały znacznie wcześniej. Bałyk powstał około 10 000 lat temu i dlatego większość ludzi uważa, że jest stosunkowo młodszy niż inne morza. Uważają oni, że 10 000 lat to stosunkowo krótszy czas niż formowanie się innych mórz.
Warto przeczytać
Zelandia – nowo odkryty kontynent
Co warto zobaczyć w Janowie Podlaskim?
Beskidzkie atrakcje – Andrychów