Lubuskie na weekend – poznajmy bliżej mniej znane miejscowości

Wciąż zastanawiacie się nad udanym wypadem pt. Polska na weekend? Tym razem polecamy województwo lubuskie i jego mniej znane zakątki.

Słońsk

Przygodę zaczynamy w Słońsku. Zachowały się tutaj ruiny zamku Joannitów, tuż obok zobaczyć można kościół ceglany, a na placyku pomnik. Nie da się nie zauważyć tu plakietek z informacją o renowacji tych miejsc dzięki funduszom z UE. W niepozornym budynku znajduje się skromna Wystawa Pamiątek Regionalnych. Podążając ul. WOP-u warto zawiesić oko na znajdujących się tu domkach. Słońsk słynie z Muzeum Martyrologii, w modernistycznym budynku znaleźć można pamiątki po więźniach Sonnenburga. Zwiedzić je można bezpłatnie.

Sulechów

Miejscowość ta ma wiele do zaoferowania. Po więcej informacji jednak odsyłamy do artykułu turystycznego na stronie sulechow24.pl.

Ośno Lubuskie

Jadąc ze Słońska do Ośna Lubuskiego, warto się zatrzymać w Chartowie, gdzie znajduje się kościół o konstrukcji szkieletowej, a następnie w Gronowie. Tu również znajduje się kościół o ciekawej bryle, pierwotnie romański.
Samo Ośno Lubuskie jest niezwykłym miejscem na mapie regionu z własnym jeziorem. Jezioro Reczynek można obejść trasą spacerową, na północy znajduje się tzw. amfiteatr, rewelacyjne miejsce na piknik. Są tu też miejskie plaże, można się poczuć jak na egzotycznych wakacjach. Niedaleko jeziora znajduje się wieża Eckarta, zbudowana w 1937 roku na cześć niemieckiego pisarza Dietera Eckarta, człowieka o mocno antysemickich poglądach. Historia niechlubna, jednak punkt widokowy – pierwsza klasa. Pomimo tego, że jest to budowla murowana i wygląda na niedostępną, można na nią wejść bezpłatnie. Ośno Lubuskie to jedno z tych polskich miast, które zachowało praktycznie całe mury obronne z czasów średniowiecza. Bez problemu zlokalizować można kilka wież i baszt, m.in. basztę złodziejską czy półbasztę kapłańską. Miasteczko jest zadbane, w centrum znajduje się ceglany kościół i Urząd Miasta o zaskakującej bryle.

Noclegi Ośno Lubuskie to przede wszystkim pensjonaty nad jeziorem. Spokój i cisza, które tu panują zadowolą każdego klienta. W centrum miasta raczej próżno szukać noclegu, są za to liczne restauracje serwujące najróżniejsze dania.