Przygotowania do podróży – co warto wiedzieć przed wylotem do USA?

Wiemy nie od dzisiaj, że każdy kraj ma swoje określane zasady, czy tradycje kulturowe, które dla człowieka, który nie jest stałym mieszkańcem, obywatelem danego państwa będą one nie zawsze do końca zrozumiałe.

Jednak podróżując do USA warto się z nimi zapoznać, by po przylocie nie być wielce zaskoczonym, gdy okaże się, że złamaliśmy prawo lub nie zabraliśmy jakieś rzeczy, bez której wykonanie danej czynności nie będzie możliwe.

Wiza do USA – już jej nie potrzebujesz

Od dnia 11 listopada 2019 roku Polacy nie wybierając się do Stanów nie potrzenują wizy. Mogą udać się na drugi koniec świata w celach turystycznych na okres nieprzekraczający 90 dni.

W tym celu należy złożyć wniosek w systemie ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży)  Wystarczy, że złożą wniosek w systemie ESTA,  a następnie poczekać na decyzję urzędników. Opłata za tego typu dokument wynosi 14 dolarów, a nie tak jak do 2019 roku, gdy musieliśmy płacić 160 dolarów, czyli obecnie 759 zł.

Tutaj przeczytasz 9 ciekawych faktów dotyczących USA.

Miary i wagi w USA

W 90% skale używane w Stanach różnią się od tych, z którymi mamy styczność w Polsce. Temperatura na termometrze jest wyświetlana, pokazywana za pomocą stopni Fahrenheita. Jedzenie przeliczane jest nie na kg, lecz na funty natomiast napoje na kwarty.

Dla ludzi żyjących w stanach jest to standard. Szczególnie na jednostki powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania pobytu, gdyż odległość nie jest mierzona w km tylko w milach tak jak i prędkość. Również udając się na stacje paliw podczas tankowania należy patrzeć na galony, a nie litry.

W ramach przypomnienia zapamiętaj, że:

  • 1 galon to 3,78 l,
  • 1 funt to 0,45 kg,
  • 1 stopa to 30 cm,
  • 1 mila to 1,61 km.

Gniazdka i wtyczki elektryczne

Korzystając z urządzeń elektrycznych na terenie Stanów musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze w Ameryce wszystkie gniazdka mają zupełnie inny kształt od tych znanych nam w Europie dlatego przed przylotem w określone miejsce warto zaopatrzyć się w przejściówkę choćby tylko po to, by naładować telefon. Po drugie prąd, który trafia do gniazdek ma inne napięcie.

Część europejskich sprzętów nie będzie się więc ładować lub naładuje się do określonej wartości dlatego powinniśmy też rozważyć zakup powerbanka.

Ceny na półkach zawsze netto

Każda osoba, udając się do sklepu musi mieć z tyłu głowy, że ceny produktów, które znajdują się na półce są zawsze podawane w wartości netto. Trzeba więc doliczyć do nich podatek co sprawi, że przy kasie będą one wyższe. Trik ten jest stosowany tylko i wyłącznie dlatego, że podatek VAT w każdym ze stanów na określone produkty może być różny.