Co warto zobaczyć w Janowie Podlaskim?

janow

Janów Podlaski to ciekawy cel wycieczki dla miłośników koni i historii. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po jej terenie?

Z kart historii. Janów Podlaski i jego dzieje

Janów może się pochwalić długą historią, sięgającą XV wieku. Wiadomo, że pierwotnie miejscowość ta nosiła nazwę Porchów, a obecna nazwa została jej nadana przez biskupów łuckich. To oni byli właścicielami miejscowości od XV wieku, to dzięki nim zyskała ona prawa miejskie. A że największe zasługi na tym polu miał biskup Jan Łosowicz, w nazwie miasta nawiązano do jego imienia.

Od XV do XVII wieku Janów dynamicznie się rozwijał, jednak wojny prowadzone w XVII wieku i szkody wyrządzone przez Szwedów przyczyniły się do upadku miasta. I choć kolejni biskupi (m.in. Adam Naruszewicz) starali się je ratować, Janów nie odzyskał już dawnej świetności. O tym, jak ważną rolę odgrywało niegdyś to miasto, wciąż jednak przypominają nam cenne zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Janów Podlaski i jego atrakcje

Janów Podlaski może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym i zabudową, wśród której znajdziemy sporo cennych perełek dawnej architektury. Jedną z najnowszych atrakcji jest odbudowany zamek biskupi, dziś służący jako luksusowy hotel. W rejonie rynku ujrzymy z kolei sporo zabytkowych domów oraz dwa cenne zabytki sakralne. Jednym z nich jest podominikański kościół św. Jana Chrzciciela, służący na przełomie XIX i XX wieku jako cerkiew prawosławna. Po drugiej stronie rynku wznosi się dawna katedra, czyli dzisiejszy kościół parafialny Świętej Trójcy. Zabytek ten pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku, a w jego wnętrzu kryje się sporo ciekawostek.

Piękne atrakcje, o których piszemy na https://www.elblaginfo.pl, można też zwiedzić w Elblągu i okolicach.

Wiadomo, że w kościelnej krypcie pochowano  czterech biskupów, w tym Adama Naruszewicza. Pomnik tego biskupa jest zresztą jedną z cenniejszych ozdób, z jakimi spotkamy się w trakcie zwiedzania tej świątyni. Relikwie św. Wiktora oraz podłoga, która została wykonana z grubych, drewnianych bali – oto kolejne ciekawe elementy wyposażenia kościoła. Dumą Janowa Podlaskiego pozostaje jednak stadnina koni, założona w 1817 roku. Na jej terenie można zobaczyć i piękne konie, i zabytkowe stajnie, dzięki czemu spacer po tym miejscu będzie dla każdego z nas ciekawym doświadczeniem.

Janów Podlaski to ciekawy cel wycieczki dla każdego, kto ceni sobie nadbużańskie atrakcje i chce poszerzyć swoją wiedzę o wschodniej części Polski. To ciekawa miejscowość, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.