Dlaczego wakacje w górach są lepsze od wakacji nad morzem?

Zdecydowana większość Polaków spędza wakacje albo w górach, albo nad morzem. Jakoś tak przywykliśmy jednak głównie do okolic pięknego Bałtyku i z powodu tego przyzwyczajenia nieraz ruszamy w jego strony co roku, nawet nie zastanawiając się nad tym, jak to by było, gdybyśmy spędzili urlop w Tatrach czy Bieszczadach. A wakacje w górach to świetny sposób na zadbanie o zdrowie i zapewnienie sobie mnóstwa satysfakcji ze zdobycia różnych szczytów. Pod różnymi względami mogą one okazać się nawet przyjemniejsze od wakacji spędzonych nad morzem.

Oto więc kilka głównych powodów, z uwagi na które powinniśmy tym razem wyruszyć w stronę gór

Kiepska pogoda w górach nie jest specjalnym problemem. Można przecież i tak chodzić po górskich szlakach, a gdyby ktoś miał obawy, to zawsze można skorzystać z najciekawszych atrakcji w Bielsku-Białej. Jednak dopóki nie dojdzie do wystąpienia burz, spokojnie możemy spacerować po niższych szlakach, jeśli tylko dobrze się do tego przygotujemy, czyli wyposażymy się wcześniej w porządne buty, które nie będą się ślizgać po mokrych trasach, oraz kurtkę przeciwdeszczową albo przynajmniej jakąś pelerynę z kapturem.

Kiepska pogoda nad morzem = słabe wakacje

Nad morzem natomiast ta kiepska pogoda potrafi zepsuć całe wakacje. Nie jesteśmy w stanie plażować w czasie niepogody, dlatego ciągłe kilkudniowe opady deszczu zmuszają nas do pozostawiania w ośrodku turystycznym. Letnią porą w górskich miejscowościach rzadko kiedy dochodzi zresztą do jakichś poważniejszych załamań pogody. Deszcze i burze przytrafiają się rzadko i szybko też mijają. Nawet w przypadku zmieniających się warunków atmosferycznych dalej jesteśmy jednak w stanie spacerować i nawet czerpać radość z odbywania wędrówek w towarzystwie delikatnego deszczyku.

To właśnie ten aspekt związany z pogodą powinien szczególnie mocno zachęcić nad do spędzenia wakacji w górach, zwłaszcza jeśli nieraz zdarzyło nam się spotkać nad morzem z niekorzystną pogodą. Od tej pory deszcz czy wiatr przestaną być dla nas problemem. Mniej korzystne warunki atmosferyczne dodadzą naszym górskim wędrówkom dreszczyku emocji i zapewnią nam jeszcze większy skok pobudzającej adrenaliny.