Skarby Dolnego Śląska – Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra to urocze miasteczko, nad którym góruje potężna pruska twierdza. Powstała ona w XVIII wieku, a że do naszych czasów przetrwała w doskonałym stanie, jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Gór Sowich i Bardzkich. Co warto wiedzieć nana temat tego zabytku? Dlaczego warto tu zajrzeć w trakcie historycznej wycieczki?

Twierdza Srebrna Góra – co powinieneś wiedzieć?

Twierdza Srebrna Góra to jeden z tych zabytków, obok których nie można przejść obojętnie. Wzniesiona została w burzliwych czasach, gdy o Śląsk rywalizowały ze sobą dwa kraje – Austria i Prusy. Głównym zadaniem twierdzy była ochrona Przełęczy Srebrnej i zabezpieczenie się przed potencjalnym atakiem ze strony Austrii.

Twierdza Srebrna Góra – rys historyczny

Wykuta w skale twierdza do dziś wzbudza zachwyt, a jej rozmiary i malownicze położenie sprawiają, że wzbudza ona zachwyt zarówno wśród miłośników architektury, jak i tych osób, które cenią sobie miejsca atrakcyjne pod względem widokowym. Kto wejdzie na platformę widokową, ten będzie mógł do woli podziwiać pobliskie Sudety. Bez względu na to, z jakiego powodu odwiedzimy to miejsce, jedno jest pewne – spacer po tym potężnym obiekcie militarnym dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

Twierdza Srebrna Góra znana jest znana z potężnej wieży obronnej, czyli z największego w Europie donżonu. Zadziwia ona również swoimi rozmiarami. Warto podkreślić, iż swego czasu twierdza ta służyła jako wojskowy garnizon, w którym stacjonowało około 3,5 tysiąca pruskich żołnierzy. Twierdza wyposażona była w ponad 260 dział. Do dziś robi ona wrażenie swoimi rozmiarami i formą.

Kto skorzysta z możliwości zwiedzania tej budowli, ten żałować nie będzie. Podczas spaceru z przewodnikiem poznamy dzieje obiektu, dowiemy się też, jak funkcjonowała pruska armia. A że twierdza zachwyca piękną okolicą, dodatkowo nacieszymy się wspaniałą scenerią.

Więcej artykułów o atrakcjach turystycznych z Sudetów znajdziesz w serwisie https://www.sudecki.pl/.