Krakowski Kazimierz – co warto zobaczyć?

Choć większość z nas Kraków odwiedza dość często, nie brak na jego terenie nieco mniej znanych zakątków, którym w czasie krajoznawczej wycieczki warto poświęcić nieco więcej uwagi. Gdzie warto się wybrać? Bo móc nacieszyć się cennymi zabytkami i wyjątkowym klimatem, nie trzeba wiele. Wystarczy opuścić Stare Miasto i przenieść się na teren pobliskiej dzielnicy Kazimierz.

Kraków i dzielnica Kazimierz

To tu przed wybuchem II wojny światowej mieszkali obok siebie chrześcijanie i wyznawcy judaizmy, to tu do dziś zachowało się wiele cennych pamiątek po krakowskiej społeczności żydowskiej. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tej części miasta?

Jednym z ważniejszych punktów na planie krakowskiego Kazimierza jest plac Wolnica, dawniej pełniący rolę rynku. Do dziś najważniejszym zabytkiem tego miejsca jest dawny ratusz, obecnie służący jako siedziba Muzeum Etnograficznego. Wśród zabytków sakralnych wyróżnia się tu bazylika Bożego Ciała, wzniesiona w XIV wieku z woli króla Kazimierza Wielkiego oraz barokowa bazylika św. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa, znana jako kościół na Skałce. To miejsce może się pochwalić historią sięgającą XII wieku, a że kościół ten stał się miejscem śmierci biskupa Stanisława, wierni bardzo chętnie zaglądają do jego wnętrza. Skałka znana jest też dzięki krypcie, w której spoczęło wielu zasłużonych Polaków. Stanisław Wyspiański, Czesław Miłosz, Jan Długosz, Adam Asnyk – oto wybrane nazwiska, z jakimi można się tu spotkać.

A co z pamiątkami po społeczności żydowskiej?

Dawnych kamienic i bożnic jest tu sporo, wielkie wrażenie mogą też zrobić cmentarze, pełne zabytkowych macew kuszących bogatą symboliką. W czasie spaceru po żydowskim Kazimierzu warto się zatrzymać przy synagodze Tempel, w której do dziś odbywają się żydowskie nabożeństwa oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Zachwycają też synagoga Kupa oraz renesansowa synagoga Remu, przy której znajduje się stary cmentarz żydowski. Nie lada gratką dla każdego z nas może się okazać wizyta w murach Starej Synagogi, wykorzystywanej obecnie jako placówka muzealna. Kto do niej zajrzy, ten będzie mógł zdobyć wiele cennych wiadomości na temat judaizmu oraz poznać dzieje krakowskich Żydów.

Więcej artykułów o ciekawych miejscach w Krakowie znajdziesz w serwisie www.region24.pl.