Kordoba – co warto zobaczyć w tym mieście?

Kordoba to jeden z najważniejszych punktów w programie wycieczki po hiszpańskiej Andaluzji. Miasto to może się pochwalić długą historią oraz cennymi zabytkami, które najpiękniej przypominają o czasach świetności miasta. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Atrakcje turystyczne Kordoby

Zwiedzanie Kordoby warto zacząć od Wielkiego Meczetu, którego budowę rozpoczęto w VIII wieku, w czasach Kalifatu Kordobańskiego – pełny opis i historię tego miejsca można sprawdzić na www.turystykainfo.pl. W późniejszym okresie meczet znacznie rozbudowano – do tego stopnia, że stał się on jednym z największych meczetów Europie. Choć po odbiciu Kordoby przez władców chrześcijańskich planowano meczet zburzyć, spora jego część przetrwała i stała się częścią katedry. Takie połączenie sztuki arabskiej i chrześcijańskiej robi wrażenie, a Wielki Meczet w Kordobie jest jednym z najbardziej oryginalnych zabytków w Hiszpanii.

Z czego znana jest Kordoba?

Kordoba znana jest też z pięknej dzielnicy żydowskiej, która do dziś urzeka swym historycznym charakterem. Barrio de La Judería de Córdoba była jedną z najważniejszych dzielnic żydowskich w Europie, a Żydzi mieszkali na jej terenie już w X wieku. W XV wieku, w czasach Królów Katolickich,  musieli opuścić Hiszpanię, co miało związek z coraz silniejszymi prześladowaniami wyznawców judaizmu.

O Maurach przypomina Zamek Królów Katolickich, którego budowę rozpoczęto jeszcze w czasach arabskich. W tym miejscu możemy zobaczyć piękne mozaiki oraz wspaniałe ogrody. Nieco poza ścisłym centrum miasta czeka kolejna perełka architektury. To  dawny kompleks pałacowy Medina Azahar,  był siedzibą kalifatu w Kordobie.

Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Kordoba, mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. To miasto zachwyca swym charakterem i cennymi perełkami architektury, dzięki którym możemy w przyjemny sposób odkrywać jego dzieje.