Kozłówka może się pochwalić jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich na ziemiach polskich, a czas spędzony na terenie tutejszego muzeum dla nikogo nie będzie czasem straconym. Dlaczego to miejsce jest tak ciekawym celem wycieczki dla miłośników historii i sztuki? Z jakich względów warto tu zajrzeć w trakcie podróży po okolicach Lublina?
Pałac w Kozłówce wyróżnia się na wiele sposobów. To jedna z nielicznych rezydencji magnackich w Polsce, które nie zostały zniszczone ani przez Niemców, ani przez Rosjan. I choć w istocie znaczna część pałacowego wyposażenia wojny nie przetrwała, pałac ten miał sporo szczęścia. Co ciekawe, już w 1944 roku zaczęto dbać o tę rezydencję jako o placówkę muzealną, dzięki czemu tutejsze zbiory zostały jeszcze przed zakończeniem wojny zabezpieczone przed grabieżą. Dzięki takim czynnikom do dziś można odnieść tu wrażenie, iż Zamoyscy dalej mieszkają w tej rezydencji i że za chwilę wrócą do swych pokoi. Tu z ciekawą historią i cennymi pamiątkami po Zamoyskich można się spotkać niemal na każdym kroku, dzięki czemu wizyta w pałacu staje się dla każdego z nas jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.
Sam pałac to ciekawy zabytek z połowy XVIII wieku, choć to w XIX stuleciu wprowadzono w jego wyglądzie najwięcej zmian. Była to zasługa Zamoyskich (przede wszystkim Konstantego i jego żony Anieli), dzięki którym pałac został powiększony m.in. o kaplicę, a jego wnętrza zostały ozdobione pięknymi meblami oraz cennymi dziełami sztuki. Dzięki Zamoyskim pałac w Kozłówce mógł się tez pochwalić licznymi nowinkami technicznymi. Już na przełomie XIX i XX wieku mieszkańcy tej rezydencji mogli korzystać z wodociągu oraz kanalizacji, nowoczesnej łazienki czy lodówki. Do dziś jedną z najważniejszych pamiątek po Zamoyskich jest pianola z przełomu XIX i XX, która – dzięki specjalnej taśmie – wygrywała liczne utwory.
Miłośnicy zabytków powinni też definitywnie zajrzeć na https://www.infopodroze.pl/napiekniejsze-miasta-na-dolnym-slasku/.
Pałac w Kozłówce do dziś zachwyca pięknymi wnętrzami oraz ogrodami, po których tak chętnie spacerują turyści z całego kraju. Dla wielu osób bardzo ważnym punktem w programie wycieczki po tym miejscu jest też Galeria Sztuki Socrealizmu – jedyny obiekt tego typu w całej Europie. Kto zajrzy do tej galerii, ten będzie mógł ujrzeć kolekcję dawnych pomników (m.in. Lenina oraz Bieruta) oraz propagandowych plakatów z czasów PRL. Całość robi ogromne wrażenie na zwiedzających i dostarcza im niezapomnianych wrażeń.
Warto przeczytać
Co warto zwiedzić w Kołobrzegu i okolicach?
Lubuskie na weekend – poznajmy bliżej mniej znane miejscowości
Przygotowania do podróży – co warto wiedzieć przed wylotem do USA?