Duma Pomorza Gdańskiego – miejscowość Gniew

To jedno z ciekawszych miast na terenie Pomorza Gdańskiego. Gniew zachwyca nie tylko pięknymi zabytkami, ale i historią, którą z pewnością warto poznać. Wycieczki po tym mieście dla każdego z nas mogą się stać wspaniałym doświadczeniem. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w ich trakcie?

Gniew – garść informacji o miejscowości

Z pewnością w czasie spacerku po Gniewie warto zatrzymać się na Placu Grunwaldzkim – miejskim rynku, przy którym zachowało się wiele ciekawych zabytków. Jednym z nich jest ratusz miejski – obiekt o średniowiecznym rodowodzie, który jeszcze w XIX wieku został znacznie przebudowany. Wokół rynku ujrzeć można wiele ciekawych kamienic, w gronie których pojawiają się takie ciekawostki, jak Dom Pastora (czyli dawna ewangelicka plebania) oraz stare domy podcieniowe. Piękne kamieniczki można też ujrzeć w pobliżu rynku, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują te, które znajdują się w pobliżu kościoła farnego.

Piękną zabudową zachwyca m. in. ulica Sambora, często porównywana do Złotej Uliczki w Pradze. Cennym zabytkiem sztuki sakralnej jest kościół parafialny świętego Mikołaja, doskonale widoczny z rynku. To gotycka budowla, której powstanie wiąże się z działalnością Krzyżaków.

Najstarsza część tej świątyni pochodzi z XIV wieku. Do dziś tajemnice tego kościoła intrygują, a prace archeologiczne wciąż dostarczają nam nowych informacji na jego temat. Chrzcielnica, renesansowe stalle oraz piękne ołtarze – oto elementy wystroju wnętrza, które skutecznie przyciągają uwagę zwiedzających. Ciekawie prezentuje się też figura świętego Jana Nepomucena, którą można zobaczyć przy tym kościele. Inną ciekawostką, którą można zobaczyć w pobliżu kościoła, jest figura Misia Maciusia. Wbudowana w starą kamienicę, jest jedną z wizytówek miasta oraz atrakcją, której w czasie wycieczki koniecznie trzeba poświęcić nieco więcej uwagi. Z Misiem Maciusiem wiąże się przecież jedna z ciekawszych legend miejskich, nawiązująca do wojen szwedzkich. Głosi ona, iż w czasie Potopu Szwedzkiego zwierzęta, pod wodzą misia Maciusia, wymodliły pokój.

Miasto Gniew – podsumowanie artykułu

W czasie wycieczki koniecznie trzeba też zwiedzić krzyżacki zamek oraz pałac Marysieńki. To najważniejsze atrakcje, jakimi może się pochwalić Gniew oraz cenne zabytki, które przyciągają do tego miasta turystów z całej Polski.

Więcej artykułów o ciekawych miastach i wsiach znad morza Bałtyckiego znajdziesz w serwisie trojmiejski.pl.